Прес-конференција: СДСМ ги изигра граѓаните

Прес-конференцијаСоцијалдемократскиот сојуз, по четврти пат, без поддршка на граѓаните, од опозиција влегува во власт. Првпат во 1992 година кога ВМРО-ДПМНЕ имаше освоено најмногу гласови и пратенички мандати, вторпат 1994 година, преку бојкот на опозицијата дојде на власт, третиот пат кога граѓаните на Република Македонија во 2001 година беа преплашени од војната и сакаа час поскоро да се разреши, и сега. Ова го изјави на денешната конференција за печат претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски. повеќе

Прес – конференција: Дали Аризанова ја опструира специјалната обвинителка Јанева?

DSC_152501.11.2015 година

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски на денешната конференција за печат повторно го повика Зоран Заев, Социјалдемократскиот сојуз и судијката Лидија Аризанова да одговорат на прашањата што тој ги постави до нив. Во оваа пригода тој рече:

– Изминаа пет дена откако Граѓанската опција за Македонија упати децидно прашање до лидерот на опозицијата господинот Зоран Зев: Да каже каде да ги однесеме парите што тој и судијката Лидија Аризанова ги побараа од нашиот претседател на општинската организација од Струмица Сашо Милковски. Каде да ги однесеме парите, кај него лично, или во менувачницата на неговиот брат Вице? повеќе

Хуманитарна акција на Форумот на жени ГРОМ – Карпош „ ЗА СИТЕ НА КОИ ИМ Е ПОТРЕБНА НАШАТА ПОМОШ ”

GROM Zeni 01.11.2015 година

Форумот на жени ГРОМ – Карпош успешно ја реализираше Хуманитарната акција “ За сите на кои им е потребна нашата помош “. Донациите, кои беа дарувани од срце и закитени со љубов, се грижливо одбрана зимска облека и обувки, толку неопходни во претстојните студени зимски денови. повеќе

XI Седница на ЦО на ГРОМ: Да се зачува достоинството на граѓаните и институциите

GROM29.10.2015 година

XI Седница на ЦО на ГРОМ

Проф. д-р Зоран Поповски, потпретседател на Граѓанската опција за Македонија е новиот Претседавач со Централниот одбор на ГРОМ, а м-р Љупчо Пренџов, организациониот секретар е шеф на Централниот изборен штаб на партијата за претстојните парламентарни избори на 24 април 2016 година. повеќе

Прес – конференција: Заев барал мито – граѓаните на Струмица треба да му ги плаќаат казните

DSC_015228.10.2015 година

Повод за денешната конференција за печат на Граѓанската опција за Македонија ГРОМ беше пресудата на Основниот суд во Струмица од страна на судијката Лидија Аризанова која го прифаќа тужбеното барање на тужителот Зоран Заев  против претседателот на Општинската организација на ГРОМ Сашо Милковски. повеќе

Хуманитарна акција во организација на Форумот на жени ГРОМ – Карпош

20.10.2015 година
Форумот на жени ГРОМ-Карпош организира хуманитарна акција за донирање  на зимска блека и обувки под мотото “За сите на кои им е потребна наша помош”.
Акцијата ќе трае од 19.10.2015 до 03.11.2015.
Собирен пункт: Урбана заедница Карпош 1, од 08:00 до 15:00 во работните денови и сабота од 10:00 до 13:00 часот
Humanitarna akcija

Форумот на жени ГРОМ – Карпош во прегратките на манастирскиот комплекс Св. Јоаким Осоговски

1517.10.2015 година

Еден од најубавите манастири во Македонија, манастирот Св. Јоаким Осоговски, ги прими во своите свети прегратки жените членови и симпатизери на ГРОМ. Во организација на Форумот на жени ГРОМ – Карпош, 550 жени од осумнаесет до осумдесет годишна возраст, имаа ретка можност да го посетат ова свето место. повеќе

Прес – конференција: Евентуална промена на изборниот модел е од суштинско значење за функционирање

press_Prendzov25.08.2015 година

Граѓанската опција за Македонија со свој став за изборниот модел во Република Македонија. Поводот за конфернцијата за печат беше потенцијалната промена на постоечкиот модел кој е пропорционален со шест изборни единици. Организациониот секретар на ГРОМ, Љупчо Пренџов го истакна мислењето на Граѓанската опција за Македонија. повеќе

ЧЕСТВУВАЊЕ НА ДВАТА ИЛИНДЕНИ

znamemk02.08.2015 година

Делегација на Општина Карпош предводена од градоначалникот Стевчо Јакимовски потпретсадателката на ГРОМ Мавие Мехмети и претседателот на младите на ГРОМ Бојан Велевски, на 2 август, Илинден, положија венци свежо цвеќе на спомениците на учесниците на Второто заседание на АСНОМ, наспроти Собранието на Република Македонија, пред споменикот на Никола Карев и пред споменикот на Методија Андонов Ченто. повеќе

ГРОМ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ИЛИНДЕН

grom_krusevo02.08.2015 година

Партиска делегација на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ, денес на свечен и достоинствен начин ги одбележа двата големи Илиндени: оној во Крушево каде што е изборена идејата за македонска држава преку Крушевската Република и 2-август Илинден кога на Втрото заседание на АСНОМ е востановена државноста на РепубликаМакедонија. повеќе

Страница 12 од 45« Прва...1011121314...203040...Последна »