Граѓанска Опција за Македонија

Граѓанска Опција за Македонија

Јакимовски: Што уште треба да се случи за Филипче да си даде оставка


Буквално оваа Влада не знае кај тера и справувањето со корона кризата е врв на неспособноста на Владата на Заев, истакна претседателот Јакимовски во емисијата “24 Анализа” на Телевизија 24.

Ковид кризата и набавката на вакцините – дали кинески, дали руски или незнам какви вакцини, е исто како да имате милион глувци во куќата а вие размислувате каква мачка да набавите: жолта, црна или бела.

Ние имаме нефункционален политички систем, нефункционален правен и судски систем, нефункционална пазарна економија и здравствен систем.

Што уште овој човек треба да направи, односно не треба да направи за да сноси одговорност. Без тронка срам. И јас сум бил министер во три Влади, но да ми се случило мене ова, вака да каскам зад проблемите и ваков гаф со вакцините, најмалку што можам да направам е да си поднесам оставка и повеќе никогаш да не се појавам во јавност.

Ова се страшни пропусти на Филипче за кои мора да се сноси одговорност.

Споделете го линкот на социјалните мрежи
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin