Konferencë për shtyp: Stop “’terorizëm në autobus”

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Стоп на „автобускиот тероризам“Që në fillim do të kisha dashur të cek që Opcioni Qytetar për Maqedoninë-OQM me shqetësim i përcolli incidentet e fundit  që ndodhën në autobusin 65 mes fëmijëve të përkatsisë etnike shqiptare dhe maqedonase.

Ne atë  dhunë ashpër e dënojmë dhe kërkojmë që organet kompetente sa më shpejt ti identifikojnë dhe dënojnë autorët e dhunës повеќе

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Стоп на „автобускиот тероризам“

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Стоп на „автобускиот тероризам“-Граѓанската опција за Македонија ГРОМ со згрозување ги следеше последните инцидентни во автобусот бр. 65 меѓу децата од албанска и македонска етничка припадност. Ние, таквото насилство остро го осудуваме и бараме надлежните органи што поскоро да ги идентификуваат и казнат извршителите на насилството, изјави на денешната конференција за печат на ГРОМ, г-ѓа Мавие Мехмети, потпретседател на Граѓанската опција на Македонија. повеќе

ГРОМ во европскиот Ерусалим

ГРОМ во европскиот Ерусалим„Граѓанската опција за Македонија да ја направиме навистина граѓанска, зашто вистинските вредности ги создава токму граѓанинот“. Со ваков повик, Борче Велјаноски, член на Иницијативниот одбор и на Централниот одбор на ГРОМ, го отвори вечерашното, дванаесетто по ред, Основачко собрание на Општинската организација на ГРОМ – Охрид. На истото, 520 присутни делегати едногласно му ја дадоа својата доверба на Љупчо Настоски, советник во Општина Охрид од редовите на ГРОМ, да биде прв претседател на оваа општинска организација. повеќе

ГРОМ ја раскажа својата приказна пред битолчани

_DSC2134ТРИБИНА ВО ГРАДОТ НА КОНЗУЛИТЕ „Честопати, моите битолчани знаат да ме прашаат: Која е позицијата на ГРОМ на политичкото небо во Македонија? Лева или десна? Одговорот е многу јасен: ГРОМ е граѓанска политичка опција која се позиционира во центарот на политичкиот простор, ни лево, ни десно“. Со овие зборови Никола Стојановски, член на Централниот одбор на Граѓанската опција за Македонија, ја започна вечерашнава трибина на ГРОМ во Битола, каде централното партиско раководство со целосна поддршка на локалните членови и симпатизери на оваа нова партија, ја раскажаа својата приказна пред повеќе од стотина битолчани, учесници на трибината.

повеќе

Првиот претседател на ГРОМ – Струмица, избран со акламација

Првиот претседател на ГРОМ – Струмица, избран со акламацијаГРОМОВСКИ ОГНОМЕТ ЈА ОСВЕТЛИ СТРУМИЦА

Со величествен огномет вечерва беше прославено основањето на Општинската организација на ГРОМ – Струмица. На вечерашното Основачко собрание во Домот на културата, во центарот на градот, беа избрани раководните тела на оваа општинска организација на Граѓанската опција за Македонија, како и претседателот на истата, функција што со акламација му беше доделена на Сашко Милковски. повеќе

Свечено отворена канцеларијата на ГРОМ во Струмица

Свечено отворање на канцеларијата на ГРОМ во СтрумицаСо најава за Основачкото собрание на Општинската организација на ГРОМ – Струмица, кое ќе се одржи на 11 овој месец,  вчеравечер, 7 ноември, со пригодна свеченост, беше отворена уште една канцеларија на Граѓанската опција за Македонија, овојпат во Струмица. повеќе

Кумановчани храбро го избраа ГРОМ

Кумановчани храбро го избраа ГРОМ„Храбриот човек умира еднаш, а кукавицата илјада пати. Затоа ве повикувам да бидеме храбри!“ Со овие зборови, претседателот на Граѓанска опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, им се обрати на членовите на ГРОМ од Куманово, кои вечерва, 6 ноември 2013 година, во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го избраа своето прво раководство на Општинската организација. повеќе

Најдолгиот пат почнува со првиот чекор

rejtingЦентарот за истражување и анализа (ЦИА) во својата последна анкета за испитување на јавното мислење, покрај постоечките политички субјекти го вклучи и ГРОМ, најновата политичка партија во Република Македонија.

Ова е прва јавна презентација на растечкиот рејтинг на ГРОМ и нејзиниот лидер Стевчо Јакимовски. ГРОМ полека но сигурно внесува боја во црно-белиот политички поредок. повеќе

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Грција ја загрозува безбедноста во Македонија и регионот

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Грција  ја загрозува безбедноста во Македонија и регионот„Неодамнешната информација дека Атина го спомнува името Славјанско – албанска Македонија и потврдата со изјавата на претседателот Папуљас при посетата на Тирана,  покажува дека Грција зазема крајно непријателска позиција кон Македонија. Ова го изјави на денешната конференција за печат Претседателот на Граѓанската опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, по повод последните провокации  за името од страна на Грција. повеќе

ГРОМ – Делчево зачекори на патот на успехот

ГРОМ – Делчево зачекори на патот на успехот-Ние од ГРОМ мора да успееме! Тука нема дилеми! Тоа мора да го направиме за нашите семејства, за нашите сограѓани, за да го обоиме овој црно-бел свет со боите на животот и на правдата – изјави вечерва (2 ноември)Виктор Богдановски новоизбраниот претседател на Општинската организација на Граѓанска опција за Македонија – Делчево кој што едногласно беше избран за нејзин прв човек. Вака одлучија стоте присутни членови на Иницијативниот одбор на партијата од овој град, кои безрезервно му ја дадоа својата поддршка.Овој угледен граѓанин, агроном, говорејќи од свое име и од името на членовите на ГРОМ од овој град, изјави дека нивна цел ќе биде да не ги разединуваат, туку да ги обединат граѓаните, како и да се врати достоинството на луѓето. повеќе

Страница 45 од 49« Прва...102030...4344454647...Последна »