ЖЕНИТЕ НА ГРОМ-СОЛИДАРНИ СО ПОПЛАВЕНИТЕ

10950715_10204418428885094_7227552955132358914_n11.02.2015 година

Форумот на жени ГРОМ-Карпош успешно ја реализираше Хуманитарната акција “Македонија е под вода – да помогнеме на нашите сограѓани”. повеќе

ПОУКА ОД СДСМ: СОРАБОТУВАЈТЕ СО СТРАНСКИ СЛУЖБИ!?

03.02.2015 година

Реакција на соопштението на СДСМ

СДСМ да не врти како „киша око Крагуевца“, туку да одговори на прашањето: „Дали и другите политички партии треба да набават опрема за прислушкување и снимање, да формираат свои служби за следење на политичките противници, или пак, како што тоа го направил Заев, да си најдеме странска разузнавачка служба која во наше име, а за туѓи интереси ќе ги обавува овие активности. повеќе

Заев води непримерна битка на политичката сцена преку соработка со странски разузнавачи

_DSC810703.02.2015 година

Конференција за печат на ГРОМ по повод последните политички случувања

По повод последните случувања во македонската политичка сцена, организациониот секретар на Граѓанската опција за Македонија и заменик министер на локалната самоуправа, Љупчо Пренџов одржа конфернција за печат на која го искажа  партискиот став околу непримерната политичка борба која се востановува на македонската политичка сцена од страна на опозицијата. повеќе

Не смееме да заборавиме што се случи во Аушвиц

aus_comm27.01.2015 година

Денес се одбележува 70-годишнината од ослободувањето на логорот на смртта

ПОЛСКА (АП) – Пред една деценија 1.500 преживеани во Холокаустот отидоа во Аушвиц за да ја одбележат 60-годишнината од ослободувањето на логорот на смртта.

Денес, кога се одбележува 70-годишнината, организаторите очекуваат околу 300, од кои најмладите имаат по 70-тина години. повеќе

ФОМ ГРОМ го прослави првиот роденден

fomgrom26.01.2015 година

Вечерва, Форумот на млади на ГРОМ, во седиштето на Граѓанската опција за Македонија, го одбележа првиот роденден од своето постоење. Претседателот на ФОМ ГРОМ, Бојан Велевски, во свој стил, актерски, го презентираше својот “монолог“ пред присутните и пред лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски. повеќе

ДЕСЕТ МЕРКИ ЗА ПОДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ

_DSC617728.12.2014 година

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ГРОМ ЗА СОСТОЈБИТЕ ВО ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ

– Општ впечаток во јавноста е дека состојбите во високото образование во Република Македонија се незадоволителни. Фактот дека најдобро рангираниот универзитет во Македонија – Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се наоѓа на 1300-то место на ранг листата универзитети во светот, е само доказ дека е неопходно да се преземаат ефикасни мерки за унапредување на квалитетот во високото образование. Со овие зборови претседателот на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ Стевчо Јакимовски ги најави ставовите на ГРОМ за состојбите во високото образование и конфронтација која деновиве се случува меѓу академската и политичката елита. повеќе

ГРОМ им подари новогодишна радост на дечињата

img127.12.2014 година

Форумот на жени ГРОМ-Карпош организираше прекрасна предпразнична активност за дечињата и нивните родители, од семејства на кои единствено хуманите активностите од ваков вид им пружаат можност да уживаат во новогодишната магија.
Децата и нивните родители уживаа во раскошот на новиот Македонски народен театар, впивајќи ја сета убавина со ширум отворени очи. повеќе

Меѓу слободата на говорот и човековите права

e-opstestvo.mk_11.12.2014 година

Меѓународна конференција „Е-општество.мк“

„Човековите права се неприкосновени за сите граѓани на нашата држава и од тој аспект јавната власт, во која спаѓаат сите државни органи и единиците на локалната самоуправа, се должни да ги почитуваат и унапредуваат.“ Со овие зборови заменик  министерот за локална самоуправа Љупчо Пренџов се обрати на денешната, десетта по ред, меѓународна конференција  „Е-општество“ во организација на фондацијата  „Метаморфозис“ но, и со сесрдна поддршка на Амбасадата на Франција во Македонија како и до Советот на Регионот Долна Нормандија,  во рамки на Програмата за децентрализирана соработка помеѓу Регионот Долна Нормандија и Република Македонија. повеќе

ДА ГО „ОБОИМЕ“ СОСЕДСТВОТО СО НЕНАСИЛСТВО

0304.12.2014 година – Трибина на ФОЖ ГРОМ

Форумот на жени ГРОМ-Карпош се приклучи  кон интернационалната кампања: “16 дена активизам против насилството врз жените и девојчињата”, која се спроведува на светско ниво, под покровителство на Обединетите нации, во периодот од 25 Ноември до 10 Декември 2014 год. Оваа година кампањата е под мотото: “Да го обоиме нашето соседство портокалово”. повеќе

М-р Оливер Ромевски, Директор на Управата за Хидрометереолошки работи назначен за Постојан Претставник на Република Македонија во Светската Метереолошка организација

romevski01На покана на Светската метеоролошка организација (СМО), по добиена согласност од страна на Министерството за надворешни работи, и добиени акреденцијали, во периодот од 10-14 ноември во Женева, М-р Оливер Ромевски како основен делегат учествуваше на Втората Сесија на Меѓународниот Одбор за Климатски Услуги. Како потсетување-процесот за развој на GFCS беше покренат од страна на шефовите на држави и владините министри во 2009 година на 3та Светска Климатска Конференција и истиот придонесе за развој на Имплементационен План, кој вклучи широк спектар на консултативни согледувања и процеси. повеќе

Страница 20 од 49« Прва...10...1819202122...3040...Последна »