Реакција на ГРОМ на пресот на Шеќеринска: ШЕЌЕРИНСКА НЕ МОЖЕ СЕБЕ ДА СЕ ВРАБОТИ-НЕ МЛАДИТЕ!

Замислете парадокс: Шеќеринска држи конференција за печат како ќе ги вработувала младите, а таа откако ги загуби станараните од 5.600 евра не може да си најде работа, туку е вработена во нејзината партија и работи за 30.000 денари, за да може да земе плата и да плати прдонеси. Замислете ја сликата кога Шеќеринска излегува од џип, со чанта од „Луј Витон“ и чевли од 500 евра да земе платичка од, за неа скромни, 500 евра, токму колку за козметиката во „добрите времиња“. Поголема иронија не може да биде! повеќе

ПОМОШ ОД ГРОМ ЗА НАСТРАДАНИТЕ

13987152_10154557476544742_1285557932_oГолемото невреме кое го зафати градот Скопје и неговата околина и кое однесе 22 жртви, голем број на повредени граѓани и нанесе огромна материјална штета беше повод Граѓанската опција за Македонија веднаш да се вклучи во акција за помош на настраданите.

повеќе

Хуманитарен пункт за настраданите сограѓани од невремето и поплавите

GROMГраѓанската опција за Македонија – ГРОМ утре во 9 часот наутро, отвора хуманитарен пункт за настраданите сограѓани од невремето и поплавите. Пунктот ќе биде отворен во седиштето на ГРОМ наспроти Министерството за економија, на аголот меѓу улиците Теодосиј Гологанов и Рузвелтова. Ги молиме сите хумани граѓани кои мислат да донираат вода, храна, облека и средства за хигиена производите да ги достават до 19 часот. Донациите ќе бидат предадени на надлежните институции кои натаму ќе ги проследат до граѓаните погодени од поплавата. повеќе

Честит Илинден

SazdovskiПочитувани граѓани на Република Македонија,

Денес чествуваме два големи Илиндени: 113 години од Илинденското востание и 72 години од Второто заседание на АСНОМ. Тоа се двата светли датуми на кои се ставија темелите за нашиот вечен сон: самостојна и демократска држава. повеќе

ЗА КОГО ОДРАБОТУВА ЗАЕВ?

GROM22.07.2016 година

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев повторно се крие. Наместо да одговори самиот тој на обвинувањата за неговото работење и неработење како градоначалник, одговара СДСМ и тоа со клевети. повеќе

НАРОДОТ БИРА – НЕ ОРУЖЈЕТО!

stveco jakimovski16.07.2016 година

Времето на воени пучеви помина! Тоа јасно и недвосмислено го покажаа последните случувања во пријателска Турција.

Обидот со тенкови и хиликоптери да се “инсталира” демократија е само темна сенка од минатото, и не е иманентен за ниедна парламентарна демократија. Волјата на народот изразена преку демократски парламентарни избори, на современата политичка сцена во светот покажа дека е посилна од било кое оружје. повеќе

Прес-конференција: Дали Спасовски и СДСМ преговараа со криминалци?

DSC_645423.06.2016 година

Во централното партиско седиште, претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски, одржа прес конференција на тема за која како што истакна во изминатите неколку месеци ГРОМ како партија прва ја актуелизираше и ја информираше јавноста. Станува збор за тоа дека поранешниот т.н  технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, грубо ја лажеше македонската јавност дека хеликоптерите кои цел ден ја надлетуваат територијата над Скопје, Куманово и границата кон Косово се во потрага по мигранти. повеќе

Прес -конференција: ГРОМ го осудува вандализмот на СДСМ

9b2560ff-7166-41a0-b5c1-866e174e8e1c22.06.2016 година

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува вандалското однесување на т.н ,, шарени револуционери’’ во кое главна улога ја играат раководството и симпатизерите на Социјалдемократскиот сојуз- ова денеска го изјави претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски во својата изјава за медиумите, од централното партиско седиште. повеќе

Прес -конференција: СЈО дели селективна правда

za-veb10.06.2016 година

„ГРОМ како политичка партија веќе предупреди на двојство и негативните ефекти од постоењето на паралелни институции во правниот поредок на Република Македонија. Оттука ГРОМ прашува: како тоа се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара притвор за градоначалникот на Струмица Зоран Заев?“ повеќе

Реакција на ГРОМ на изјавата на Заев: ЗАЕВ И ОСОМНИЧЕН-ДЕЛИ ПРАВДИНИ!

GROM07.06.2016 година

ГРОМ, а  и севкупната македонска јавност е шокирана. Обвинетиот Зоран Заев, и тоа во три случаи: Чауш,„Поткуп“ и ПУЧ, со докази обезбедени со ПИМ мерки, се дрзнува јавно да дели правди и правдини, при што македонското судство, во најмала рака го третира како сокак од Муртино.Час оди по закон, час скршнува лево или десно од него. Ама секогаш е подготвен да му „чита лекции“ на Судот. повеќе

Страница 10 од 49« Прва...89101112...203040...Последна »