СЕДНИЦА НА ЦЕНТРАЛЕН ОДБОР: Предизборна коалиција и учество на изборите

GROM11.05.2016 година

Централниот одбор на Граѓанската опција за Македонија акламативно го  одобри и го  поддржа предлогот на Извршниот одбор и на лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски ГРОМ да настапи на претстојните парламентарни избори на 5 јуни со предизборна коалиција со владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. повеќе

ФОМ ГРОМ ги посети старите лица во „Елисавета’’

ELISAVETA 411.05.2016 година

Денеска, Форумот на млади на Граѓанската опција за Македонија беше во посета на Домот за стари лица „Елисавета’’ . Еден час,  младите громовци се дружеа со овие граѓани кои се во третата доба од  својот живот, и низ разговор се стекнаа со совети од искусните и најмудрите. повеќе

Голема Велигденска хуманитарна акција на ОО ГРОМ –Карпош: „ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА ЗА ЉУБОВ КОН РАНЛИВИТЕ“

1366702532_01228.04.2016 година

Православните христијани, овие денови, интензивно се подготвуваат за прославување на најрадосниот христијански празник – Велигден, празникот на Христовото Воскресение.

По тој повод, денеска, четврток, 28.04.2016 година, во 18 часот,  Општинската Организација – ГРОМ Карпош, ќе посети голем број на семејства кои се од ранлива категорија, делејќи им јајца како знак на внимание и хуманост. повеќе

Прес-конференција: Увезена, наместо „шарена револуција“

DSC_549225.04.2016 година

Неодамнешните превирања на општествено-политичката сцена во Македонија, беа повод, лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска во партиското седиште да одржи прес конференција. повеќе

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Вистинска демократија!

12933091_925100097603824_3674729975557875590_nУбав ден. Недела е. Демонстрантите се спуштија на бројка од помалку од 1.500 луѓе. Ја изгубија силата па затоа одлучија да земат викенд пауза. Но ние за разлика од нив не одмараме. Нам денес денот ни е за спорт, доста политика, ајде да зборуваме за спорт. На пример за кошарка. Денес „Карпош Соколи“ во последниот натпревар од првата кошаркарска лига го совлада МЗТ со 13 поени разлика, со тоа нашите „соколчиња“ се зацврстија на второто место, а ова е најголем успех во историјата на „Карпош Соколи“. повеќе

Прес-конференција: Заев заговара федерализација на Македонија?

0223.04.2016 година

Актуелните политички случувања, беа повод денеска организациониот секретар на Граѓанската опција за Македонија, Љупчо Пренџов да одржи прес конференција. Во своето обраќање до медиумите, од партискто седиште, тој истакна дека после вчерашните протести  конечно излегоа на виделина ловците во матно. повеќе

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Придржи ми го копилево, да и се насмеам на копиларкава

12933091_925100097603824_3674729975557875590_nКако и секогаш импотентната Европска надворешна политика повторно дојде до израз откако ја закажаа па откажаа лидерската средба во Виена. Трите партии се сложија. Последнен се изјасни „Тарзанот“ Заев, кој категорично вели дека нема да оди и поставува невозможни услови. Зарем би изигравал ваков „Тарзан“ ако некој не му шепнал да повлече таков потег, за да покаже кој е кој во Македонското замешателство. повеќе

Прес-конференција: Заев си игра со судбината на Македонија

DSC_4667Лидерот на Граѓанската опција за Македонија, Стевчо Јакимовски денес, пред медиумите излезе со ставот на партијата повод најновите нелогични барања на претседателот на СДСМ Зоран Заев.

– Денеска сме сведоци на нови неболузи од господинот Зоран Заев и СДСМ кои веројатно можеме да ги сместиме во рубриката  „Верувале или не“. Овој пат, тој им поставува услови на целата Меѓународна заедница и на комплетниот политички естаблишмент во Република Македонија. Тоа што тој поставува нови барања,  нас воопшто не нѐ чуди, како и тоа што ваквите работи ги толерира дел од Меѓународната заедница како и одредени амбасадори, но, во ниеден случај не можеме да разбереме како и натаму го толерираат останатите потписници на Пржинскот договор. повеќе

Прес -конференција: ,,Резервен падобран‘’

DSC_3652Одлуката на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, да ги аболицира сите политичари од власта и опозицијата, кои се предмет на истрага, беше повод, лидерот  на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски, денеска во централното партиско седиште, да одржи прес -конференција. повеќе

ГРОМ не застанува зад одлуката на Иванов

GROM

12.04.2016 година

Граѓанската опција за Македонија е изненадена од последната одлука на претседателот ан Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Ако оваа одлука е донесена без консултации со политичките партии и со меѓународната заедница, и истата ќе нанесе огромна штета врз правниот поредок во Република Македонија, како и врз функционирањето на правната држава. Уште повеќе со ова сериозно ќе се разниша довербата на граѓаните на Македонија  во институциите на системот и во политичките партии во целина. повеќе

Страница 8 од 46« Прва...678910...203040...Последна »