Обраќање на Претседателот на ГРОМ г-н Стевчо Јакимовски (митинг Струга – 22.11.2016 година)

22.11.2016 година

Претставување на лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски на митингот на „Коалицијата за подобра Македонија“ во Струга.

ПРЕС -КОНФЕРЕНЦИЈА: ЗАЕВ изврши велепредавство

dsc_034618.11.2016 година

Изјавата на лидерот на опозицијата Зоран Заев,завчера вечер во Швајцарија дека ,,не може сите да бидат толку лоши околу нас, а ние да сме најдобрите, и ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија“, беше причина денеска претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски да одржи прес конференција. Во своето обраќање пред медиумите, Јакимовски напомена дека ниту еден политичар од 1945 година наваму, не изнел поопасна теза за македонскиот народ, јазик и култура. повеќе

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА: СДСМ ДЕЊЕ ДЕМОКРАТИ-НОЌЕ ДИВА ОРДА

press1Повод за денешната прес конференција, која претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски ја одржа во централното партиско седиште, е постојаниот атак врз претседателот на ГРОМ- Струмица Сашо Милковски. Како што истакна лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски, претседателот на општинската организација на ГРОМ во Струмица Милковски е изложен на постојани закани кои доаѓаат од членови на СДСМ преку социјалните мрежи, јавно или во лични пораки, како и на закани за  неговата личната безбедност преку негови пријатели. повеќе

СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Институциите функционираат -СЈО се претвори во штаб на СДСМ

stveco jakimovski30.10.2016 година

Одговарајќи на новинарските прашања за тоа како ги коментира последните случувања за преземањето на материјалите од УБК од страна на СЈО, претседателот на Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, Стевчо Јакимовски ја даде следната изјава: повеќе

БЛАГОЈЧЕ АТАНАСОСКИ- НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФОМ ГРОМ

blagojce-fom-grom27.10.2016 година

Вчеравечер, во централното партиско седиште на Граѓанската опција за Македонија, Форумот на Млади на ГРОМ го избра својот втор претседател. На отворен конкурс, секој член на ФОМ ГРОМ имаше можност да поднесе своја кандидатура за претседател на громовската младина. Благојче Атанасоски, единствен поднесе кандидатура како член на извршниот одбор на ФОМ ГРОМ и досегашен претседател на градската организација на ФОМ ГРОМ. повеќе

КАТИЦА ЈАНЕВА – ШЕФ НА ИЗБОРЕН ШТАБ НА СДСМ?

GROM20.10.2016 година

Маските конечно паднаа.

Додека владејачката коалиција  предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги промовираше своите носители на листи и работи на терен, СДСМ спие!

Затоа пак, утрово, во 01:00 часот , изборната кампања на опозициската СДСМ ја започна нивниот шеф на изборниот штаб, специјалната обвинителка Катица Јанева и тоа со претставата „Лов на вештерки“! повеќе

ПРЕС -КОНФЕРЕНЦИЈА: ГРОМ подготвена за избори

dsc_454018.10.2016 година

Распуштањето на Парламентот од страна на пратениците во овој парламентарен состав, и распишувањето на изборите на 11 декември годинава, беше повод претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски да даде изјава за медиумите.

Првиот човек на ГРОМ нагласи дека дојде време од фаза на деструкција, да се премине во фаза на натпревар на идеи, програми и понуда на  подобра визија за развојот на Република Македонија од страна на политичките партии и политичарите. повеќе

РЕАКЦИЈА НА ГРОМ: СЈО ќе одговара за штетите од незаконските снимки

GROM27.09.2016 година

Уште пред една и пол година ГРОМ предупреди дека аудио снимките, набавени на незаконски начин ќе имаат далекусежни негативни последици.

Предупредивме дека снимките ќе бидат користени за компромитирање на јавни личности, уцени, рекет на стопанственици и други граѓани. повеќе

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Гевгелиски подсојуз!

stveco jakimovskiВо саботата ние од ГРОМ имавме прес конференција на која за Катица Јанева рековме дека е обвинителка земена од втора лига – Југ, a колку вреди оваа гевгелиска „Карла дел Понте“ потврдата пристигна само три дена подоцна.

Во интервјуто на Македонската телевизија мене лично ниту ми е скандалозно ниту ме изненадува нејзиното интервју, туку напротив – се е очекувано. Госпоѓата Јанева кога би се однесувала како обвинител не би можела вака да се бламира. Нејзиниот проблем е што се обидува да се однесува како политичар. И, тука е невешта. повеќе

Страница 5 од 45« Прва...34567...102030...Последна »