Република: Во центарот мириса на избори

Се погласни се информациите дека во македонскиот политички центар се подготвуваат коалиции

Во центарот мириса на избори И додека високи извори од таборите на инволвираните информираат за конкретни разговори преговори на оваа тема, лидерите на партиите од центарот негираат создавање центристички пакт. Се најдоа и на темата предвремени парламентарни избори, како единствени кои ги посакуваат, но од коалиција нема ни абер, барем декларативно. повеќе

Граѓанска опција за Македонија ја обои црно-белата политичка сцена

ГРОМ – НОВАТА ВИЗИЈА ЗА ПРОСПЕРИТЕТНА МАКЕДОНИЈА

Граѓанска опција за Македонија ја обои црно-белата политичка сцена„Ниту на референдум сме го добиле името, ниту на референдум ќе го потврдуваме, ниту на референдум ќе го даваме. Тоа исконски ни припаѓа“,беше децидниот став на Стевчо Јакимовски, кој го истакна во својата свечена реч по повод формирањето на новиот политички субјект на македонската политичка сцена, Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, вечерва во „Универзална сала“ во Скопје. повеќе

Говор на Стевчо Јакимовски, претседател на ГРОМ

IMG_1404

Почитувани присутни, членови на ГРОМ – Граѓанската опција на Македонија, почитувани симпатизери и поддржувачи на новата политичка сила во Македонија, драги гости, почитувани претставници на седмата сила, медиумите, добровечер и добредојдовте.

 

Добредојдовте на Основачкиот конгрес на Граѓанската опција за Македонија, добредојдовте на ГРОМ.

повеќе

Прес-конференција: На 28 Септември ќе се одржи Основачкиот конгрес на ГРОМ

Прес-конференција: На 28 Септември ќе се одржи Основачкиот конгрес на ГРОМДенеска, 26.09.2013 година, во канцеларијата на Граѓанска опција за Македонија – ГРОМ, на бул. Теодосиј Гологанов, претседателот на Иницијативниот одбор на ГРОМ, господин Стевчо Јакимовски, одржа конференција за медиуми по повод Основачкиот конгрес на Граѓанска опција за Македонија.

– Сакам да ве известам дека в сабота, на 28 септември, со почеток во 18 часот во „Универзална сала“ во Скопје, Граѓанската опција за Македонија ќе ги удри темелите на новата партија на македонската политичка сцена. повеќе

Во Охрид се отвори канцеларија на ГРОМ

Во Охрид се отвори канцеларија на ГРОМГраѓанската опција за Македонија се залага за развој, а не за конфликти

Отворањето на новата канцеларија на Граѓанската опција за Македонија, вчеравечер, на 7 септември 2013 година, во централното градско подрачје на Охрид, сугерира молскавична брзина во проширувањето на идниот политички субјект. Сè повеќе граѓани покажуваат интерес да ѝ се приклучат на опцијата која нуди развој, а не конфликти. повеќе

ИНТЕРВЈУ Јакимовски: Ќе има предвремени парламентарни избори, а ГРОМ ќе настапи самостојно!

Градоначалникот на општина Карпош и претседател на Иницијативниот одбор на „ГРОМ“ во интервју за „Фактор“ говори за Граѓанската опција за Македонија, за основачкото собрание кои ќе се одржи на 14 септември годинава. Јакимовски смета дека ќе има предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат заедно со претседателските, а „ГРОМ“ како партија ќе настапува самостојно. На парламентарните избори очекува пет до шест пратеници, а на претседателските избори најавува дека ќе истрчаат со свој кандидат за претседател на државата. Јакимовски е со став и за собраниските инциденти од 24 декември, за актуелната политичка и економска состојба, за законот за медиуми. Го критикува и градоначалникот на Центар затоа што првиот ден од својот мандат го започнал со клоцање на тараби, наместо како што вели, со позитивна енергија.

Линк до целото интервју на ФАКТОР.мк

ГРОМ поблиску до кичевци

_DSC702117 август 2013 година, Кичево, во централниот дел на градот, со пригодна свеченост и со најава за одржување на основачкиот партиски конгрес на 14 септември, беше отворена втората канцеларија на Граѓанска опција за Македонија. Многубројни кичевци, членови и симпатизери на ГРОМ, присуствуваа на настанот кој на свој начин, со оглед на мултиетничкиот предзнак на ГРОМ, означува почеток на новата историја на градот и на Македонија. повеќе

Бајрамска честитка од ГРОМ

Чест ми е во мое лично име, во име на Иницијативниот одбор на Граѓанската опција за Македонија и на сите симпатизери и поддржувачи на ГРОМ, на сите верници од исламска вероисповед да им  го честитам празникот Рамазан-Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN!

повеќе

Честит Илинден

Средба на иницијативниот одбор на ГРОМ во Делчево

На сите граѓани на Република Македонија им го честитам големиот празник 2 Август-Илинден. Тој за нас, граѓаните на Република Македонија, има двојно значење. Оваа година одбележуваме 110 години од Илинденското востание и 69 годи
ни од Првото заседание на АСНОМ.

Тоа се два светли датуми во македонската историја кои ја симболизираат борбата за големите идеали: за слобода, рамноправност и за демократија. Идеалите и придонесот на нашите херои, и илинденците и асномците, нè обврзуваат не само да го чествуваме големиот празник со гордост и славје, туку да им оддадеме почит на втемелувачите на нашата државност, како и да ја продолжиме нивната голема мисла и дело. Нека Ви е честит големиот Илинден!

Стевчо Јакимовски

Во Велес, отворена првата канцеларија на Граѓанската опција за Македонија во Република Македонија

_DSC5591

ГРОМ ширум ги отвори вратите за сите граѓани

Среда – 31.07.2013 година, во 20 часот, во Велес, во Сар-маале, во присуство на многубројни граѓани и симпатизери на Граѓанската опција за Македонија, свечено беше отворена првата канцеларија на ГРОМ.

Во присуство на членовите на Иницијативниот одбор и претседателот на Иницијативниот одбор на ГРОМ, г-дин Стевчо Јакимовски  присутните  граѓани ги поздрави членот на ИО, Штерио Николов, кој рече дека му е посебно задоволство што на отворањето на Првата канцеларија се присутни не само Велешани, приврзаници  на оваа нова политичка опција, туку и многу нејзини симпатизери и членови од околните градови и општини како Куманово, Росоман, Градско, Неготино, Кавадарци, Чашка, Кочани, Скопје и многу други населени места. повеќе

Страница 43 од 45« Прва...102030...4142434445