ГРОМ е граѓанскиот ветар во Македонија

ГРОМ е граѓанскиот ветар во МакедонијаПретседателот на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ Стевчо Јакимовски, вчеравечер, пред своите членови во преполната канцеларија на ГРОМ-Битола во полно светло го претстави претседателскиот кандидат на оваа нова партија од центарот, проф.д-р Зоран Поповски. повеќе

Претседателскиот кандидат на ГРОМ, Проф. Др. Зоран Поповски меѓу симпатизерите и членовите на О.О. ГРОМ Охрид

ГРОМ ОХРИДГРОМ ПОКАЖА ДЕКА СИ СТОИ НА ЗБОРОТ 

„Македонија треба да стане место каде што младите ќе се вракаат и ќе ја планираат својата иднина, а не земја од која бегаат“ – истакна на средбата со своите симпатизери и подржувачи проф. д-р Поповски

Претседателскиот кандидат на ГРОМ Проф. Д-р. Зоран Поповски, вчера, понеделник, 3 Март, се претстави пред симпатизерите и членовите на О.О. Гром Охрид, кои во голем број се собраа за да го поздрават и да ги слушнат неговите идеи и планови. повеќе

ГРОМ – Охрид на дружба во манастирот Св.Спас

ГРОМ ОХРИДСекојдневието на работниците, нивните грижи и радости, е она што најмногу ги интересира членовите на Општинската организација на Граѓанската опција за Македонија од Охрид.

Токму затоа, еден ден пред големиот христијански празник Прочка, претседателот на О.О.ГРОМ – Охрид, Љупчо Настоски и  дел од членовите на ГРОМ – Охрид организираа заеднички ручек со мајсторите, градежниците и останатите работници кои се вклучени во изградбата на манастирот Св.Спас во Горно Лакочереј. повеќе

Солидарност, хуманост и соживот

Хуманитарна акција на ГРОМ БитолаПредводени од претседателката на ГРОМ – Битола, Александра Стојановска, членовите на  Граѓанската опција од Битола реализираа хуманитарна акција донирајќи храна, облека и средства за лична хигиена за петтчленото материјално загрозено семејство Павловски. Се работи за  еднократна помош, со која  ,,громовци’’ се  обидоа да им ја олеснат тешката материјална состојба на своите сограѓани кои се наоѓаат во зоната на социјален ризик. повеќе

Претседателскиот кандидат на Основачкото собрание на ОО на ГРОМ – Гевгелија

Претседателскиот кандидат на Основачкото собрание на ОО на ГРОМ - Гевгелија„Граѓанска опција за Македонија вети дека со свој кандидат ќе настапи на претседателските избори и го исполни тоа. Горд сум што тоа сум јас, горд сум што стојам пред 22-илјадно членство, но и затоа што тоа членство за помалку од 24 часа успеа да собере 10.000 потписи со кои ја поддржа мојата кандидатура за претседател“. Со овие зборови проф. д-р Зоран Поповски, претседателски кандидат на ГРОМ, ги поздрави гевгелиските членови и симпатизери, кои вчеравечер, 1 март 2014 година, на Основачко собрание ја формираа својата Општинската организација. повеќе

ГРОМ ја поздравува одлуката за предвремени парламентарни избори

ГРОМ ја поздравува одлуката за предвремени парламентарни избориДенеска, 3 март 2014 година, во централниот штаб на Граѓанска опција за Македонија, лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, и претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски, одржаа конференција за печат по повод официјализирањето на кандидатурите за претседател на претставниците на владејачката, најголемата опозициска партија и на ДПА, како и одлуката за самораспуштање на Собранието на РМ и за распишување предвремени парламентарни избори. повеќе

ГРОМ до секое семејство, до секој граѓанин

Проф. д-р Зоран ПоповскиДенеска попладне Кандидатот за претседател на Република Македонија од Граѓанска Опција за Македонија Зоран Поповски, заедно со претседателот на Граѓанска Опција на Македонија Стевче Јакимовски имаше средба со граѓаните од општините Клечовце, Ранковце и Куманово. Целта на посетите беше промоција на претседателскиот кандидат пред граѓаните од овие три општини.

Пред околу пеесетина граѓани од Клечовце, триесеттина граѓани од Ранковце и преполното фоаје во Домот на култура  во Куманово присутните беа почестени  со говорот на Стевче Јакимовски и проф. д-р Зоран Поповски. повеќе

Поповски и Јакимовски во друштво на членовите од Гази Баба

Поповски и Јакимовски во друштво на членовите од Гази БабаЧленовите на Граѓанска опција за Македонија од Гази Баба, вчера, 27 февруари 2014 година, имаа можност  да поразговараат со претседателскиот кандидат на партијата  Зоран Поповски, и со партискиот лидер Стевчо Јакимовски, кои беа гости во канцеларијата на оваа општинска организација. повеќе

Кандидатот на ГРОМ за претседател се претстави пред дипломатите

_DSC1130Кандидатот за претседател на Република Македонија од Граѓанската опција за Македонија, Зоран Поповски, вечерва, во хотелот Александар Палас имаше пригодна средба со претставници од странските амбасади и дел од дипломатскиот кор во земјата.

Целта на оваа средба со дипломатите беше првите луѓе на партијата ГРОМ, претседателот Стевчо Јакимовски, потпретседателката Мавие Мехмети и членовите на Извршниот одбор да им го претстават нивниот кандидат за претседател. повеќе

Проверете се во избирачките списоци

ГРОМПочитувани членови, симпатизери на ГРОМ, почитувани граѓани: Проверете дали ќе гласате на претстојните претседателски избори!

 Дали Ве има во избирачките списоци?

 За таа цел треба да извршите јавен увид во избирачките списоци кои се наоѓаат во општинските канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) во просториите на сите општини во Република Македонија или преку интернет, на веб-страницата на ДИК, т.е. на следниов линк (www.izbirackispisok.gov.mk). На интернет-страницата во горното бело прозорче се внесува единствениот матичен број, а во долното прозорче кодот од дадената слика (која на секој клик е различна). Најгоре десно, над прозорчињата, можете преку знамето да го изберете матичниот јазик на кој ќе пребарувате на интернет-страницата.

 Увидот во избирачките списоци е почнат на 16 февруари и ќе трае заклучно со 7 март 2014 година во периодот од 8.30 до 19 часот.

До тој датум, со документ за идентификација, лична карта или пасош, можете да си проверите дали сте во избирачкиот список и доколку ве нема, да се впишете.

Страница 41 од 54« Прва...102030...3940414243...50...Последна »