Последен поздрав за Владо Поповски – Секретар на Општина Карпош и Претседавач на Централниот одбор на ГРОМ

Последен поздрав за Владо Поповски – Секретар на Општина Карпош и Претседавач на Централниот одбор на ГРОМ20.07.2014 година

Со посебни почести, денеска на градските гробишта „Бутел“ , најблиските роднини и пријатели на Секретарот на општина Карпош и член на Извршниот одбор и претседавач на централниот одбор на  Граѓанската опција за Македонија, Владо Поповски, беше испратен до неговиот вечен дом. Лесна му земја, нека почива во мир.

 

повеќе

Почина Владо Поповски-Претседавач на Централен одбор на ГРОМ

vlado-popovski-posleden-pozdrav19.07.2014 година

Денес  наутро,  по кратко боледување, на 59 годишна возраст почина Владо Поповски, член на Извршниот одбор и претседавач на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ.

Владо Поповски беше долгогодишен политички работник, врвен професионалец и истакната политичка личност во Република Македонија. Беше еден од идејните творци и основач на новиот политички субјект на македонската сцена-ГРОМ. Од 20  октомври 2013 година тој е претседавач на Централниот одбор на  Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ.  Беше претседател на Централниот изборен штаб на ГРОМ на последните претседателски и парламентарни избори.

Со заминувањето на Владо Поповски, ГРОМ изгуби една извонредна личност, еден од темелите на партијата, но пред се искрен пријател и сопартиец.

Најблиските на Претседавачот Поповски ќе се збогуваат  утре во Капелата на Гробиштата „Бутел“ со почеток во 11.30 часот, а погребот ќе се изврши во 13.00 часот.

 

 

 

 

 

ГРОМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

ГРОМ09.07.2014 година

Присутните членови и претседатели на Општинските организации на ГРОМ од цела Македонија, на вечерашната седница на Централниот одбор на Граѓанската опција за Македонија, со акламација го усвоија предлогот за взаемна соработка со Владата на Република Македонија.  повеќе

ГРОМ ја поддржува иницијативата против изборно бележење

ГРОМ26.06.2014 година

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ  ја поддржува иницијативата на професорката Татјана Каракамишева што ја поведе пред Уставниот суд за укинување на законската одредба за бележење на палецот со видливо мастило за време на гласањето за избори.

повеќе

ПОВИК ЗА ФЕР И ПРИЈАТЕЛСКИ ПРЕЧЕК НА ГРЧКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

ГРОМУтре недела,15 јуни, во Скопје гостува грчката ракометна репрезентација на реванш „бараж“ натпревар за пласман на светското првенство.  Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ ги повикува сите добронамерни граѓани, а особено навивачи кои ќе присуствуваат на овој натпревар да го покажат традиционалното македонско гостопримство и пријателство. повеќе

ГРОМ ЗАСЛУЖИ ПОЗИТИВНА ОЦЕНКА

Кликни за фотогалерија04.06.2014 година, Скопје

Петта седница на ЦО на ГРОМ посветена на претседателските и предвремените парламентарните избори 2014

Извештајот за настапот на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ на неодамнешните претседателски и предвремени парламентарни избори беше главна тема на расправа на вечерашнава петта по ред седница на Централниот одбор на ГРОМ. повеќе

Хуманитарна акција на Форумoт на жени ГРОМ-Карпош

Кликни за фотогалеријаПОДАДЕТЕ РАКА НА ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ОД СРБИЈА И БИХ

Хуманите жени од ГРОМ-Карпош, сочувствувајќи со своите пријатели од настраданите краеви на Србија и Босна и Херцеговина, организираа хуманитарна акција и само за седум дена успешно ја реализираа идејата која се роди веднаш по настанувањето на хуманитарната катастрофа која унесреќи бројни семејства од нашето соседство. повеќе

Хуманитарна акција на ОО ГРОМ-Битола

Хуманитарна акција на ОО ГРОМ-БитолаВо рамките на хуманитарната акција за помош на Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, погодени од катастрофалните поплави, Општинската Организација на ГРОМ-Битола, предводена од Претседателката  Стојановска Александра и Претседателката на Форумот на Жени на ОО Гром Битола Лидија К.Стојановска организираше масовна хуманитарна акција за собирање на храна, облека, средства за хигиена и вода. повеќе

Средба Јакимовски-Борисов

ГРОМГЕРБ И ГРОМ ЗА „ГРАЃАНСКО ПРИБЛИЖУВАЊЕ“ НА ДВАТА НАРОДИ                    

Во рамките на меѓународните активности на Граѓанска опција за Македонија – ГРОМ, денеска, 22 мај 2014 година, во Софија, Република Бугарија, делегација предводена од претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, имаше работна средба со раководството на Граѓани за европски развој на Бугарија – ГЕРБ, предводено од нејзиниот претседател, Бојко Борисов. Во состав на делегацијата на ГРОМ беа и пратеникот Чедомир Саздовски и претседателскиот кандидат Зоран Поповски. повеќе

Страница 20 од 46« Прва...10...1819202122...3040...Последна »