Прес конференција: Бегалската криза се заканува со дестабилизација

Прес конференција 06.12.2015 година06.12.2015 година

Актуелната мигрантска криза, која во последниот период зема се поголем замав, и се заканува да го дестабилизира целиот регион, вклучувајќи ја и цела ЕУ, беше повод претседателот на Граѓанската опција за Македонија, Стевчо Јакимовски  денеска во седиштето на ГРОМ да одржи прес конференција. повеќе

ГРОМ против бруталната партизација на медиумите

press02.12.2015-1ГРОМ е запрепастена од партизацијата и поларизацијата на медиумскиот простор во кој владее принципот на „или си со нас, или си против нас“. Овој воспоставен принцип е погубен за граѓаните кои со сопствени средства директно или индиректно си го финансираат правото на објективно и непристрасно информирање, но и за медиумите кои водат лавовска битка да преживеат под јаремот на политичките врхушки. повеќе

ГРОМ-КАРПОШ „НАПОЛНИ“ ДВЕ ГОДИНИ

DSC_6235Во присуство на високи партиски функционери, членови и симпатизери на ГРОМ, вечерва се одржа пригоден коктел, по повод двегодишнината од формирањето на општинската организација ГРОМ-Карпош. На роденденот на ГРОМ-Карпош официјално се обратија претседателот на општинската организација на Карпош,  Оливер Станоески, организациониот секретар на ГРОМ, Љупчо Пренџов и потпретседателот на ГРОМ, Зоран Поповски. повеќе

Трибина „Проблематично однесување”

11011065_1691933907709178_7648693472954971691_n24.11.2015 година

Форумот на жени ГРОМ – Карпош одржа трибина на тема „Како да ги разбереме и на кој начин да им пристапиме на учениците со проблеми во однесувањето ”. повеќе

Форумот на жени ГРОМ – Карпош со хуманитарна мисија во транзитниот прифатен центар – Табановци

GROMФорумот на жени ГРОМ – Карпош оствари хуманитарна мисија во Транзитниот прифатен центар – Табановци.
Табановци, во последните шест месеци е северната дестинација кон која се движат возови преполни со мигранти од Блискиот Исток и Азија, кои во потрага на подобар живот транзитираат низ Република Македонија. повеќе

Прес -конференција: Македонија има две влади

slika-press-13.11.2015webПовод за денешната конференција за печат на Граѓанската опција за Македонија беше бегалската криза  што се случува во Република Македонија и во цела Европа и опасностите што демнат од неа. повеќе

Пукањето во доктор-деструктивен чин без преседан

GROMГраѓанската опција за Македонија ГРОМ, најостро го осудува последниот инцидент во кој резигнирани роднини на пациент пукаа во доктор во Клиничкиот центар.

Ваквиот начин на „делење правда“ и искажување на емоциите е крајно деструктивен и опасен преседан кој може да има далекусежни последици. повеќе

Прес-конференција: СДСМ ги изигра граѓаните

Прес-конференцијаСоцијалдемократскиот сојуз, по четврти пат, без поддршка на граѓаните, од опозиција влегува во власт. Првпат во 1992 година кога ВМРО-ДПМНЕ имаше освоено најмногу гласови и пратенички мандати, вторпат 1994 година, преку бојкот на опозицијата дојде на власт, третиот пат кога граѓаните на Република Македонија во 2001 година беа преплашени од војната и сакаа час поскоро да се разреши, и сега. Ова го изјави на денешната конференција за печат претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски. повеќе

Прес – конференција: Дали Аризанова ја опструира специјалната обвинителка Јанева?

DSC_152501.11.2015 година

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски на денешната конференција за печат повторно го повика Зоран Заев, Социјалдемократскиот сојуз и судијката Лидија Аризанова да одговорат на прашањата што тој ги постави до нив. Во оваа пригода тој рече:

– Изминаа пет дена откако Граѓанската опција за Македонија упати децидно прашање до лидерот на опозицијата господинот Зоран Зев: Да каже каде да ги однесеме парите што тој и судијката Лидија Аризанова ги побараа од нашиот претседател на општинската организација од Струмица Сашо Милковски. Каде да ги однесеме парите, кај него лично, или во менувачницата на неговиот брат Вице? повеќе

Хуманитарна акција на Форумот на жени ГРОМ – Карпош „ ЗА СИТЕ НА КОИ ИМ Е ПОТРЕБНА НАШАТА ПОМОШ ”

GROM Zeni 01.11.2015 година

Форумот на жени ГРОМ – Карпош успешно ја реализираше Хуманитарната акција “ За сите на кои им е потребна нашата помош “. Донациите, кои беа дарувани од срце и закитени со љубов, се грижливо одбрана зимска облека и обувки, толку неопходни во претстојните студени зимски денови. повеќе

Страница 11 од 45« Прва...910111213...203040...Последна »