Меѓу слободата на говорот и човековите права

e-opstestvo.mk_11.12.2014 година

Меѓународна конференција „Е-општество.мк“

„Човековите права се неприкосновени за сите граѓани на нашата држава и од тој аспект јавната власт, во која спаѓаат сите државни органи и единиците на локалната самоуправа, се должни да ги почитуваат и унапредуваат.“ Со овие зборови заменик  министерот за локална самоуправа Љупчо Пренџов се обрати на денешната, десетта по ред, меѓународна конференција  „Е-општество“ во организација на фондацијата  „Метаморфозис“ но, и со сесрдна поддршка на Амбасадата на Франција во Македонија како и до Советот на Регионот Долна Нормандија,  во рамки на Програмата за децентрализирана соработка помеѓу Регионот Долна Нормандија и Република Македонија. повеќе

ДА ГО „ОБОИМЕ“ СОСЕДСТВОТО СО НЕНАСИЛСТВО

0304.12.2014 година – Трибина на ФОЖ ГРОМ

Форумот на жени ГРОМ-Карпош се приклучи  кон интернационалната кампања: “16 дена активизам против насилството врз жените и девојчињата”, која се спроведува на светско ниво, под покровителство на Обединетите нации, во периодот од 25 Ноември до 10 Декември 2014 год. Оваа година кампањата е под мотото: “Да го обоиме нашето соседство портокалово”. повеќе

М-р Оливер Ромевски, Директор на Управата за Хидрометереолошки работи назначен за Постојан Претставник на Република Македонија во Светската Метереолошка организација

romevski01На покана на Светската метеоролошка организација (СМО), по добиена согласност од страна на Министерството за надворешни работи, и добиени акреденцијали, во периодот од 10-14 ноември во Женева, М-р Оливер Ромевски како основен делегат учествуваше на Втората Сесија на Меѓународниот Одбор за Климатски Услуги. Како потсетување-процесот за развој на GFCS беше покренат од страна на шефовите на држави и владините министри во 2009 година на 3та Светска Климатска Конференција и истиот придонесе за развој на Имплементационен План, кој вклучи широк спектар на консултативни согледувања и процеси. повеќе

ЕДНА ГОДИНА ГРОМ КАРПОШ – РОДЕНДЕНСКИ „ГРМИМЕ“!

ЕДНА ГОДИНА ГРОМ КАРПОШ24.11.2014 година

Во свечена атмосфера беше одбележана една година од постоење на Општинската организација ГРОМ Карпош. Со пригоден говор претседателот на Општинската организација ГРОМ Карпош Оливер Станоески и претседателот на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски им се обратија на присутните посакувајќи им и во иднина успешна работа.

Фотогалерија

ЖЕНИТЕ ОД ГРОМ ВО АКЦИЈА ЗА „ПОТОПЛИ“ ЗИМСКИ ДЕНОВИ

foz_zlokukjani017.11.2014 година

Форумот на жени ГРОМ-Карпош реализираше уште една хуманитарна акција, со цел да им помогне на најранливите категории граѓани кои поради претстојните студени зимски денови имаат итна потреба од топла облека, обувки и ќебиња. повеќе

Изјава на лидерот Јакимовски по повод окрупнувањето на опозицијата

Стевчо Јакимовски25.10.2014 година

ГРОМ СЕ ФОРМИРАШЕ ДА БИДЕ ВЛАСТ, А НЕ ОПОЗИЦИЈА

Одговарајќи на новинарско прашање на Тв Алфа за тоа што мисли Јакимовски како лидер на ГРОМ за најавеното окрупнување на неколку опозициски партии во една, без Шеќеринска и Заев, лидерот на Граѓанската опција за Македонија, Јакимовски рече: повеќе

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Октоподот на СДСМ стана „интернационалец“

Press-22-10-201422.10.2014 година

Со последната серија апсења на МВР во која се инволвирани високи функционери на  СДСМ, дефинитивно паднаа маските во македонската политика.

Сведоци сме дека на СДСМ секојдневно му беше полна устата со борба против криминалот, и обвинувања за сите што не се „нивни“ дека се криминалци. Очигледно СДСМ едно збори, друго прави и функционира по принципот „држете го крадецот“. повеќе

Форумот на жени на ГРОМ- Карпош со трибина на тема: „ Современ третман на карциномот на дојка“

Кликни за фотогалерија22.10.2014 година

Форумот на жени на ГРОМ – Карпош, по повод одбележувањето на месец октомври – светски месец посветен на борбата против ракот на дојка, одржа трибина на тема: “Современ третман на карциномот на дојка”. повеќе

ДУХОТ ПОСИЛЕН ОД ХЕНДИКЕПОТ

poseta_foz_grom01.10.2014 година

ФОЖ ГРОМ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ОШТЕТЕН СЛУХ

По повод Светскиот ден на лицата со оштетен слух, Форумот на жени на ГРОМ Карпош, се приклучи кон напорите кои ги прави нашето општество за согледување на проблемите со кои се судираат граѓаните со ваков вид на посебни потреби. повеќе

Страница 20 од 48« Прва...10...1819202122...3040...Последна »