Author Archives: admin

ПРЕС -КОНФЕРЕНЦИЈА: Дали СДСМ се откажува од антифашизмот?!

24.06.2017 година

„Мистеријата на господинот Зоран Заев еуфемистички наречена договор за добрососедство со Бугарија се уште предизвикува дилеми и страв во јавноста “- ова денес од партиското седиште на Граѓанската опција за Македонија го изјави претседателот на градската организација на партијата Александар Трајановски. Понатаму Трајановски упати неколку одговори на клучни прашања. повеќе

ПРЕС -КОНФЕРЕНЦИЈА: Заев ја отвори пандорината кутија со македонските национални интереси

21.06.2017 година

„Граѓанската опција за Македонија, веќе две години предупредува дека во Република Македонија ќе се инсталира марионетска влада“ – ова денес во партиското седиште  на ГРОМ го изјави претседателот на партијата Стевчо Јакимовски. Во својата изјава пред медиумите, Јакимовски нагласи дека задачата на таквата влада е да ги урниса македонските национални интереси и да „им ја заврши работата“ на соседите. повеќе

Форумот на жени на ГРОМ -Гази Баба со донаторски базар

Хуманитарно – донаторски базар во организација на Форумот на жени на ГРОМ – Гази Баба. На 14 јуни во просториите на централното седиште на ГРОМ се одржа хуманитарно – донаторски базар за помош на самохрана мајка од Гази Баба која секојдневно се бори со својата болест и со егзистенционалните проблеми на семејството. Форумот на жени на ГРОМ е отворен за соработка со сите кои сакаат да се придружат на нашите секојдневни активности. повеќе

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: НАТО стандардите одамна исполнети – бараме фер услови за влез

13.06.2017 година

Изјавата на генералниот секретар на НАТО – алијансата Јенс Столтенберг, која вчера уште еднаш јасно и недвосмислено ни соопшти дека Македонија е добредојдена и одамна подготвена да влезе во Алијансата , но тоа треба да го направи со име прифатливо за двете страни, беше повод потпретседателот на Грѓанската опција за Македонија Љупчо Пренџов да одржи  конференција за печат во партиското седиште. повеќе

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: ГРОМ категорично против промена на името за влез во НАТО

12.06.2017 година

Последните изјави во странски медиуми, дека Република Македонија ќе биде примена во НАТО- алијансата под привремената референца БЈРМ, беше повод, денеска во партиското седиште, организациониот секретар на Граѓанската опција за Македонија, Ѓорги Чакарјаневски  да одржи конференција за печат. Во својата изјава за медиумите, Чакарјаневски нагласи дека на сите им е јасно: Македонија не може да биде примена во Северноатланската алијанса. повеќе

Жените од Форумот на ГРОМ хумани и со големо срце

08.06.2017 година

На 7 јуни беше реализирана Хуманитарно – донаторска акција на Форумот на жени на ГРОМ, по иницијатива на Форумот на жени на ГРОМ – Бардовци. Хуманитарната акцијата беше подржана од Форумите на жени на ГРОМ – Карпош, Сарај, Ѓорче Петров, Бутел, Гази Баба и Кисела Вода. повеќе

ПРЕС -КОНФЕРЕНЦИЈА: Заев бега од кривични пријави

02.06.2017 година

Отворениот повик на новоизбраниот премиер на Република Македонија Зоран Заев до републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски да си поднесе оставка, беше повод  денеска потпретседателот на Граѓанската опција за Македонија Љупчо Пренџов да одржи конференција за печат. Во својата изјава до медиумите, Пренџов истакна дека како што претпоставуваше ГРОМ, премиерот на Хојт Ји, Зоран Заев уште не седнат во фотеља го покажува своето вистинско лице. повеќе

Форумот на жени на ГРОМ -Ѓорче Петров со трибина за земјотреси

18.05.2017 година

Форумот на жени на ГРОМ – Ѓорче Петров реализираше трибина на тема „Земјотреси, што во нивен случај и асеизмички градби”. Презентер на оваа актуелна тема беше Лиле Николоска, претседател на Форумот на жени на ГРОМ – Ѓорче Петров. Трибината привлече огромен интерес кај присутните, се разви богата дискусија за тоа што се земјотреси, нивните елементи и каде се случуваат во светот. повеќе

Изборен состанок на Форумот на жени на ГРОМ -Росоман

15.05.2017 година

На 12 -ти мај беше одржан изборен состанок на Форумот на жени на ГРОМ -Росоман. За претседател на Форумот на жени на ГРОМ -Росоман беше избрана Љупка Ристевска, за потпретседател Марина Атанасовска, за секретар Славица Трипунова. повеќе

ПОЕТСКО ЧИТАЊЕ ВО СЕДИШТЕТО НА ГРОМ

12.05.2017 година

Велат каде што царува уметноста таму секогаш има позитивна енергија. Таква беше и атмосферата во седиштето на Граѓанската опција за Македонија ГРОМ. „Поетската вечер на Љупка Аначков”, во организација на форумот на жени ГРОМ Карпош започна токму како што доликува со стихови, со песна за македонскиот херој Гоце Делчев, со песна за Македонија. повеќе