КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Гевгелиски подсојуз!

stveco jakimovskiВо саботата ние од ГРОМ имавме прес конференција на која за Катица Јанева рековме дека е обвинителка земена од втора лига – Југ, a колку вреди оваа гевгелиска „Карла дел Понте“ потврдата пристигна само три дена подоцна.

Во интервјуто на Македонската телевизија мене лично ниту ми е скандалозно ниту ме изненадува нејзиното интервју, туку напротив – се е очекувано. Госпоѓата Јанева кога би се однесувала како обвинител не би можела вака да се бламира. Нејзиниот проблем е што се обидува да се однесува како политичар. И, тука е невешта. повеќе

Прес -конференција: ЈАНЕВА Е ООЗТ НА СДСМ

14393413_1283893621629451_156479952_o21.09.2016 година

На барање на новинарите да го коментира интервјуто на Специјалната обвинителка Катица Јанева на МРТВ, претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски изјави дека госпоѓата Јанева со своите гафови, веќе прераснува во срам за правната и обвинителската фела во Република Македонија. Со нарачаните прашања кои и ги поставија на интервјуто на МРТВ, коишто се всушност прашања и одговори изготвени од СДСМ како нејзин претпоставен, таа се однесува како ООЗТ на СДСМ. повеќе

Прес конференција: СЈО СОРАБОТУВА СО КРИМИНАЛОТ

press118.09.2016 година

Организациониот секретар на Граѓанската опција за Македонија Љупчо Пренџов, денеска во партиското седиште одржа прес конференција, по повод нестручното и тенденциозно работење на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. повеќе

Прес конференција: СЈО ЈА ЗАМАЈУВА ЈАВНОСТА

slika_press117.09.2016 година

Едногодишниот извештај на Специјалното јавно обвинителст во, произлезено од Пржинскиот договор, беше повод, денеска во партиското седиштена ГРОМ, претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски, да даде изјава за медиумите. повеќе

Реакција на ГРОМ на пресот на Шеќеринска: ШЕЌЕРИНСКА НЕ МОЖЕ СЕБЕ ДА СЕ ВРАБОТИ-НЕ МЛАДИТЕ!

Замислете парадокс: Шеќеринска држи конференција за печат како ќе ги вработувала младите, а таа откако ги загуби станараните од 5.600 евра не може да си најде работа, туку е вработена во нејзината партија и работи за 30.000 денари, за да може да земе плата и да плати прдонеси. Замислете ја сликата кога Шеќеринска излегува од џип, со чанта од „Луј Витон“ и чевли од 500 евра да земе платичка од, за неа скромни, 500 евра, токму колку за козметиката во „добрите времиња“. Поголема иронија не може да биде! повеќе

„ХУМАНИТАРЕН ЕСЕНСКИ КРОС“ НА ФОРУМОТ НА ЖЕНИ НА ГРОМ

GROM26.08.2016 година

Форумот на жени на ГРОМ во рамки на своите планирани активности имаше најава за организација на Есенски крос. Поради елементарната непогода и катастрофалната поплава која го погоди главниот град Скопје,  и која однесе десетици животи и остави илјадници граѓани без покрив над главата, Форумот на жени на ГРОМ, по иницијатива и организација на Форумот на жени ГРОМ – Карпош, планираниот крос го преименува во „ХУМАНИТАРЕН ЕСЕНСКИ  КРОС НА ФОРУМОТ НА  ЖЕНИ НА ГРОМ“.

На „ХУМАНИТАРНИОТ ЕСЕНСКИ КРОС“ ќе учествуваат Форумите на жени од скопските Општински Организации на ГРОМ. Се очекува дека интерес за учество на кросот ќе постои и кај Форумите на жени на ГРОМ од останатите Општински Организации. Стручниот дел од овој настан е во организација на Мирјана Ташковска.

Овој настан би се одржал на 1-2 Октомври 2016, место на одржување – Кеј на реката Вардар – амфитеатар, а почетокот на кросот е планиран во 9.30 часот. Натпреварот ќе се одржи во трчање и брзо одење (ќе се трча во една насока). Натпреварот ќе се состои од:

  • Трка до 29 год. на 400 метра
  • Трка од 29 до 45 год. на 300 метра
  • Трка за над 45 год. на 250 метра
  • Натпревар во брзо одење, за жени постари од 50 год., на 250 метра

Ќе бидат доделени медаљи и дипломи.

За време на кросот ќе биде поставена кутија за донации (брендирана со логото на ГРОМ). Собраните сретства ќе бидат донирани  на  настраданите  граѓани  од  поплавените  населени  места.

ПОМОШ ОД ГРОМ ЗА НАСТРАДАНИТЕ

13987152_10154557476544742_1285557932_oГолемото невреме кое го зафати градот Скопје и неговата околина и кое однесе 22 жртви, голем број на повредени граѓани и нанесе огромна материјална штета беше повод Граѓанската опција за Македонија веднаш да се вклучи во акција за помош на настраданите.

повеќе

Хуманитарен пункт за настраданите сограѓани од невремето и поплавите

GROMГраѓанската опција за Македонија – ГРОМ утре во 9 часот наутро, отвора хуманитарен пункт за настраданите сограѓани од невремето и поплавите. Пунктот ќе биде отворен во седиштето на ГРОМ наспроти Министерството за економија, на аголот меѓу улиците Теодосиј Гологанов и Рузвелтова. Ги молиме сите хумани граѓани кои мислат да донираат вода, храна, облека и средства за хигиена производите да ги достават до 19 часот. Донациите ќе бидат предадени на надлежните институции кои натаму ќе ги проследат до граѓаните погодени од поплавата. повеќе

Честит Илинден

SazdovskiПочитувани граѓани на Република Македонија,

Денес чествуваме два големи Илиндени: 113 години од Илинденското востание и 72 години од Второто заседание на АСНОМ. Тоа се двата светли датуми на кои се ставија темелите за нашиот вечен сон: самостојна и демократска држава. повеќе

ЗА КОГО ОДРАБОТУВА ЗАЕВ?

GROM22.07.2016 година

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев повторно се крие. Наместо да одговори самиот тој на обвинувањата за неговото работење и неработење како градоначалник, одговара СДСМ и тоа со клевети. повеќе

Страница 1 од 4212345...102030...Последна »